Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 8 stycznia 2013

Wychowanie do mediów. Mój felieton


„U progu nowej ery zakres wzajemnego komunikowania się ludzi znacznie się poszerza, co bardzo głęboko oddziałuje na kulturę w całym świecie. Przełomowe zmiany w dziedzinie techniki stanowią tylko jeden z aspektów tego zjawiska. Nie ma dziś takiego miejsca, w którym nie daje się odczuć wpływ środków przekazu na postawy religijne i moralne, na systemy polityczne i społeczne czy na wychowanie.”, czytamy w punkcie pierwszym Instrukcji duszpasterskiej o przekazie społecznym „Aetatis novae” Papieskiej Rady do Spraw Środków Społecznego Przekazu z 1992 r. Dokument ten podkreśla również, że „obok metod tradycyjnych, jak świadectwo życia, nauka religii, kontakt osobisty, pobożność ludowa, liturgia i inne obrzędy, bardzo ważnym środkiem ewangelizacji i katechezy stały się obecnie środki przekazu. Istotnie, Kościół byłby winny przed swoim Panem, gdyby nie używał tych potężnych pomocy, które ludzki umysł coraz bardziej usprawnia i doskonali . Środki społecznego przekazu mogą i powinny być narzędziami w służbie prowadzonej przez Kościół reewangelizacji i nowej ewangelizacji współczesnego świata. W myśl słusznej, starej zasady: „widzieć, oceniać, działać”, należy wykorzystać w ewangelizacji audiowizualne możliwości środków przekazu.

Warto przypomnieć, że w procesie wychowania do właściwego odbioru środków społecznego przekazu, a zarazem właściwego z nich korzystania, ważną rzeczą jest kształtowanie i funkcjonowanie postaw w wychowaniu do mediów. Wpływ mass mediów na postawy człowieka jest nie kwestionowany. Kształtuje on w człowieku, szczególnie młodym, postawy pozytywne i negatywne. Wśród postaw pozytywnych należy wymienić: postawę dialogu, postawę szerokich horyzontów i postawę tolerancji. Mass media wykazują z zasady charakter dialogiczny. Wpływają na budowanie więzi z innymi ludźmi i jeśli zostają spełnione odpowiednie warunki, mass media mogą stać się szkołą dialogu ze światem, społeczeństwem i drugim człowiekiem. Mass media uczą odczytywania różnych wydarzeń w możliwie szerokim kontekście, uczą otwarcia umysłu, intelektu, a także przez prezentowanie pewnych wartości, postaw ludzkich, uczą szacunku do drugiego człowieka i otwartości na inne kultury.

„Ponieważ głoszenie Dobrej Nowiny ludziom uformowanym przez kulturę medialną wymaga wzięcia pod rozwagę cech szczególnych samych mediów, Kościół potrzebuje obecnie zrozumienia Internetu. Jest to konieczne, aby prowadzić skuteczny dialog z ludźmi - zwłaszcza młodymi - którzy przesiąknięci są doświadczeniem tej nowej technologii, a także by móc ją dobrze wykorzystać. Media posiadają ważne korzyści i zalety z religijnego punktu widzenia: "są źródłem wiadomości i informacji o wydarzeniach, ideach i osobistościach z życia religijnego oraz służą jako narzędzia ewangelizacji i katechezy. Dzień po dniu dostarczają inspiracji, niosą otuchę i stwarzają sposobność do modlitwy ludziom zmuszonym do pozostawania w domach lub w instytucjach publicznych." , czytamy w dokumencie Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, „Kościół a Internet”, w punkcie piątym. A zatem otwarcie się na ten współczesny środek komunikacji międzyludzkiej jest konieczny.

Świat inernetu, świat cyfrowy odgrywa istotną rolę w dziele ewangelizacji. „Rozwój nowych technologii i w swoim wymiarze całościowym cały świat cyfrowy stanowi wielkie bogactwo dla ludzkości jako takiej i dla człowieka w wyjątkowości jego bytu oraz bodziec do konfrontacji i dialogu. Jednocześnie jednak jawią się one również jako wielka szansa dla wierzących. Żadna droga bowiem nie może i nie powinna być zaniedbana przez tego, kto w imię zmartwychwstałego Chrystusa zobowiązuje się być coraz bliżej człowieka. Dlatego nowe media dają przede wszystkim kapłanom stale nowe i z duszpasterskiego punktu widzenia nieograniczone perspektywy, które mobilizują ich do tego, aby docenić powszechny wymiar Kościoła; do budowania szerokiej i konkretnej wspólnoty; do bycia w dzisiejszym świecie świadkami życia wciąż nowego, rodzącego się ze słuchania Ewangelii Jezusa, Syna przedwiecznego, który przybył pośród nas, by nas zbawić.” (Benedykt XVI, Orędzie na 44 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, 2010 r.)

(Znacznie szersza wersja artykułu zostanie wkrótce opublikowana w monografii o Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz