Łączna liczba wyświetleń

piątek, 27 grudnia 2013

Ponad 11 mln osób śledzi papieskie tweety

(fot.google images)


Liczba śledzących wpisy Ojca Świętego na portalu Twitter przekroczyła 11 mln osób.- informuje dzisiaj KAI

czwartek, 26 grudnia 2013

Komunikacja w służbie autentycznej kultury spotkania




"Komunikacja w służbie autentycznej kultury spotkania". To temat orędzia papieża Franciszka na 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2014 r.

Papież Franciszek do dziennikarzy



„Możecie być pewni, że Kościół ze swej strony przykłada wielką wagę do waszego cennego dzieła; wy jesteście zdolni zebrać i wyrazić oczekiwania i wymagania naszego czasu, wskazać na elementy niezbędne do odczytywania rzeczywistości. Wasza praca, wymaga studium, wrażliwości, doświadczenia, jak w wielu innych profesjach, ale domaga się szczególnej troski o prawdę, dobro i piękno. I to nas szczególnie zbliża, gdyż Kościół istnieje, aby przekazywać gdyż Kościół istnieje, aby przekazywać właśnie to: «osobową» Prawdę, Dobro i Piękno”. Powinno być jasno widoczne, że wszyscy jesteśmy powołani, aby przekazywać nie siebie samych, ale tę egzystencjalną triadę jaką wspólnie kształtują prawda, dobro i piękno.(...)



Jesteście dla mnie ważni. Myślę o waszej pracy. Życzę, abyście pracowali ze spokojem i owocnie; abyście znali coraz lepiej Ewangelię Jezusa Chrystusa i rzeczywistość Kościoła”.



(16 marca 2013 r., Aula Pawła VI, Watykan)



„Wasza wierność Kościołowi nadal wymaga, byście byli surowi wobec różnych form obłudy serca, które jest zamknięte, a więc chore. Wobec tego typu choroby trzeba być twardym. Jednak waszym głównym zadaniem nie jest budowanie murów, tylko mostów. Jest to nawiązywanie dialogu ze wszystkimi ludźmi, także z tymi, którzy nie wyznają wiary chrześcijańskiej, ale «rozwijają wspaniałe dobra ducha ludzkiego», a nawet z tymi, którzy «przeciwni są Kościołowi i w różny sposób go prześladują», jak mówi Sobór Watykański II. Tyle jest ludzkich kwestii do przedyskutowania i podzielenia się nimi, a w dialogu można zawsze zbliżyć się do prawdy, która jest darem Bożym, i wzajemnie się ubogacić. Dialogować znaczy być przekonanym, że drugi człowiek ma coś dobrego do powiedzenia, i dać miejsce dla jego punktu widzenia, jego opinii, jego propozycji, oczywiście bez popadania w relatywizm”



(Spotkanie z redakcją „La Civiltà Cattolica”, 14 czerwca 2013 r.)

poniedziałek, 18 listopada 2013

Papież Franciszek blisko człowieka


Antonio Gaspari, dyrektor Międzynarodowej Agencji Prasowej „Zenit”, w wywiadzie z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem naczelnym „Niedzieli”, opowiada o papieżu Franciszku. Jak postrzega on obecnego Ojca Świętego? Dlaczego papież Franciszek przyciąga tłumy ludzi na Plac św. Piotra? Co sprawia, że jest tak blisko człowieka? Wzruszające świadectwo Antonia Gaspariego pozwala bliżej poznać Piotra naszych czasów.

Wywiad w TV Niedziela


środa, 30 października 2013

środa, 23 października 2013

The Pope-App

(fot. Google Images)



„Pope-app” wraz z tą aplikacją poprzez tablety lub telefony komórkowe można czytać informacje, ale także oglądać filmy lub śledzić transmisje video z wydarzeń i celebracji liturgicznych z udziałem papieża. 



piątek, 18 października 2013

Facebook jako miejsce ewangelizacji




Dyskusja nad komunikacyjnymi barierami w przekazie wiary i refleksja nad mediami społecznościowymi jako możliwym środowiskiem przepowiadania słowa Bożego złożyły się na konferencję naukową na temat wyzwań ewangelizacji. – Facebook czy Twitter powinny stać się miejscem ewangelizacji i misyjnej działalności Kościoła – przekonywał w Obrze ks. prof. Andrzej Draguła.Informuje KAI

czwartek, 10 października 2013

Social media i cyberewangelizacja



Wykorzystanie mediów społecznościowych w ewangelizacji było tematem dzisiejszego spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Uczestnicy spotkania mówili m. in. o konieczności obecności Kościoła na portalach społecznościowych i w świecie Internetu.




Cieszę się,że mogłem wziąć udział w tym spotkaniu. Mówiłem o konieczności cyberewangelizacji, czyli ewangelizacji w świecie Internetu. Zaprezentowałem własne doświadczenia ewangelizacyjne za pomocą tego instrumentu.




Dzisiaj wielu młodych ludzi to „pokolenie online”, z którym trzeba podjąć dialog. Podkreśliłem m. in. ,że portale społecznościowe to ogromna szansa i zadanie dla ludzi Kościoła, aby w tym miejscu przekazać Ewangelię i wartości płynące z Dobrej Nowiny. Oczywiście, że na pierwszym miejscu ma być osobiste spotkanie z człowiekiem i własne świadectwo, ale w dziele ewangelizacji nie można zaniedbać takich narzędzi jak Internet, a zwłaszcza portale i serwisy społecznościowe.

sobota, 6 lipca 2013

"Lumen Fidei" - encyklika papieża Franciszka



5 lipca 2013 zaprezentowana została pierwsza encyklika podczas pontyfikatu papieża Franciszka. "Lumen fidei" - "Światło wiary". Podstawy dokumentu przygotował jeszcze Benedykt XVI. „Lumen fidei”, traktując o wierze, zamyka tryptyk encyklik, poświęconych trzem cnotom: wierze, nadziei i miłości. O miłości i nadziei pisał Benedykt XVI, odpowiednio w encyklikach "Deus caritas est" oraz Spe salvi".

Moja wypowiedź dla TV  Orion nt. encykliki papieża Franciszka

Wypowiedź dla TV Orion

czwartek, 13 czerwca 2013

„Pióro za życie” - nagroda dziennikarska za obronę ludzkiego życia i rodziny

(Antonio Gaspari, szef agencji Zenit, fot. Bożena Sztajner/Niedziela)

Ogłoszona została w tych dniach we Włoszech druga edycja nagrody dla dziennikarzy, którzy walczą w obronie życia i rodziny.

Edycję zorganizowała grupa badawcza i krytycznej analizy mediów Biomed @ we współpracy z ANGPI (Narodowy Związek Dziennikarzy publicystów włoskich), GUS (Grupa Dziennikarzy Biur Prasowych) Asmi (Association of Medical Press, Stowarzyszenie Prasy Medycznej) i CERIS / CNR, pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy, Krajowej Federacji Włoskiej Prasy (FNSI) oraz UCS - wiadomości prolife.

Nagroda „Pióro za życie” ma na celu promocję w świecie mediów drukowanych i komunikacji społecznej zagadnień związanych z bioetyką.

Komisja wyłoniła trzech kandydatów do nagrody: Francesco Agnoli (Il Foglio), Benedetta Frigerio (Tempi) i Antonio Gaspari (Zenit).

Formularz głosowania 

Więcej na Portalu Niedzieli







piątek, 7 czerwca 2013

32 lata wznowionej "Niedzieli"



(Strona tytułowa pierwszego numeru reaktywowanej "Niedzieli", fot. archiwum tyg. kat. "Niedziela")

32 lata temu, 7 czerwca 1981 r., ukazał się pierwszy numer reaktywowanej „Niedzieli” po 28 latach przerwy, od momentu zawieszenia tygodnika przez władze komunistyczne w 1953 r.

czwartek, 23 maja 2013

Spotkanie z Brygidą Grysiak



O posłannictwie mediów, wierze, macierzyństwie i o wartości i świętości ludzkiego życia mówiła Brygida Grysiak znana dziennikarka telewizyjna, która wieczorem 22 maja była gościem duszpasterstwa akademickiego „Emaus” w Częstochowie. Dziennikarka TVN 24 także opowiedziała studentom i licznie przybyłym mieszkańcom Częstochowy o swoje książce „Wybrałam życie. Aborcja to nie jest powód do dumy”.






Brygida Grysiak dziennikarka telewizyjna, obecnie związana z TVN24. Jest prezenterką serwisów informacyjnych. Przygotowuje materiały przede wszystkim dotyczące życia politycznego i religijnego.
Brygida Grysiak jest autorką m. in. wywiadu-rzeki z abp Mieczysławem Mokrzyckim – „Najbardziej lubił wtorki.”, książki „Kobiety w życiu Jana Pawła II” napisanej wspólnie z Pawłem Zuchniewiczem. Za książkę „Wybrałam życie” została wyróżniona nagrodą Feniksa w kategorii publicystyka religijna przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Wcześniej za tę samą książkę Brygida Grysiak została nagrodzona Tulipanem Narodowego Dnia Życia w kategorii dzieło kultury.


 Relacja na Portalu Niedzieli


środa, 1 maja 2013

sobota, 30 marca 2013

Całun Turyński w TV i Internecie




Jeszcze przed zakończeniem pontyfikatu Benedykt XVI zrobił wiernym cenny dar, zezwalając na telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego. Ponieważ właścicielem tej relikwii jest Stolica Apostolska, każde jej wystawienie wymaga autoryzacji Papieża. W telewizji będzie można zobaczyć z bliska Całun po raz drugi w historii od 1973 r., a od tego czasu technologia poszła znacznie naprzód. Obraz będzie w wysokiej rozdzielczości, dostępny także dla smartfonów. Po raz pierwszy w erze cyfrowej w Wielką Sobotę w wigilię Świętej Paschy Zmartwychwstania Pańskiego. – informuje portal „Niedzieli”.

Transmisja na żywo  

niedziela, 24 marca 2013

Pierwsze słowa papieża Franciszka po polsku


„Dobrej drogi!”. To pierwsze słowa wypowiedziane po polsku przez papieża Franciszka dzisiaj do młodych na Placu św. Piotra w Rzymie.

sobota, 23 marca 2013

Historyczne spotkanie dwóch papieży



Historyczne spotkanie dwóch papieży Franciszka i Benedykta XVI w Castel Gandolfo, 23 marca 2013 r. Jesteśmy świadkami tej historii dzięki mediom.




(zdjęcia na podstawie transmisji w TV 2000)

poniedziałek, 18 marca 2013

Tweet Franciszka



Jak informuje KAI kilka minut po południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra, w której wzięło udział 150 tys. wiernych, papież Franciszek opublikował swój pierwszy tweet: "Cari amici vi ringrazio di cuore e vi chiedo di continuare a pregare per me. Papa Francesco" (Drodzy przyjaciele, z serca wam dziękuję i proszę was, abyście nadal się za mnie modlili. Papież Franciszek).

sobota, 16 marca 2013

Papież Franciszek do dziennikarzy



16 marca w auli Pawła VI zgromadzili się pracownicy mediów z 91 krajów świata. Zwracając się do dziennikarzy papież powiedział:

" Gorące podziękowanie kieruję zwłaszcza do tych, którzy potrafili przedstawiać te wydarzenia historii Kościoła, mając na uwadze najbardziej właściwą perspektywę, w jakiej powinny być odczytywane, to znaczy perspektywę wiary... Wydarzenia kościelne oczywiście nie są bardziej skomplikowane niż polityczne, czy ekonomiczne. Mają jednak pewną fundamentalną charakterystykę: odpowiadają logice, która zasadniczo nie jest właściwa dla kategorii – żeby tak powiedzieć – świeckich, i właśnie dlatego nie jest łatwo je interpretować i przekazywać szerokiej i zróżnicowanej publiczności. Kościół bowiem, będąc oczywiście również instytucją ludzką, historyczną, ze wszystkim, co to oznacza, nie ma natury politycznej, ale w istocie duchową: jest Ludem Bożym, Świętym Ludem Bożym, gdyż podąża na spotkanie z Jezusem Chrystusem. (...) Niektórzy nie wiedzieli dlaczego Biskup Rzymu chciał być nazywany Franciszkiem. Niektórzy myśleli o Franciszku Ksawerym, o Franciszku Salezym, a nawet Franciszku z Asyżu. Opowiem wam jak to się stało. Podczas konklawe obok mnie był emerytowany arcybiskup São Paulo, a zarazem emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kardynał Claudio Hummes: wielki przyjaciel, wielki przyjaciel. Kiedy robiło się trochę „niebezpiecznie”, pocieszał mnie. A kiedy doszło do dwóch trzecich głosów i rozległy się zwyczajowe w takiej sytuacji oklaski, bo wybrano papieża, objął mnie i powiedział: „Nie zapomnij o ubogich”. Słowo to zapadło mi do serca: biedni, ubodzy. Potem w nawiązaniu do ubogich pomyślałem o św. Franciszku z Asyżu. Pomyślałem też o wojnach, a tymczasem dalej trwało liczenie głosów, aż do ostatniego. Franciszek jest człowiekiem pokoju, kochającym i strzegącym stworzenia, w tym czasie, kiedy nasza relacja ze rzeczywistością stworzoną nie jest zbyt dobra jest człowiekiem dającym nam tego ducha pokoju, człowiekiem ubogim ... Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!”(Słowa Papieża za KAI)

środa, 13 marca 2013

Pierwszy tweet papieża Franciszka I



"HABEMUS PAPAM FRANCISCUM" - tak brzmi pierwszy wpis Ojca Świętego Franciszka, opublikowany na profilu @Pontifex - oficjalnym papieskim na Twitterze. Profil Ojca Świętego, zawieszony po abdykacji Benedykta XVI, obserwuje już ponad 1,6 mln internautów.- poinformował KAI.

środa, 6 marca 2013

Benedykt XVI - teolog komunikacji cyfrowej

O. Antonio Spadaro znany ze swojej "cyberteologii" uważa, że Benedykt XVI to teolog komunikacji cyfrowej. Włoski jezuita zachęca do przestudiowania nauczania Benedykta XVI na temat komunikacji i kultury cyfrowej.

Artykuł o. Antonio Spadaro

Benedykt XVI o głoszeniu Ewangelii językiem 'kultury cyfrowej'

czwartek, 28 lutego 2013

Ostatni Tweet Benedykta XVI



"Dziękuję za waszą miłość i wasze wsparcie. Obyście, stawiając Chrystusa w centrum waszego życia, mogli zawsze doświadczać radości!" - napisał papież Benedykt XVI na Twitterze.

czwartek, 14 lutego 2013

Internetowa Księga Podziękowań dla Benedykta XVI



(fot. z Portalu Niedzieli)

Tygodnik katolicki „Niedziela” na swoim portalu opublikował Internetową Księgę Podziękowań dla Benedykta XVI

Internetowa Księga Podziękowań dla Benedykta XVI

(fot. ks. Mariusz Frukacz)









sobota, 9 lutego 2013

Budowanie chrześcijańskiej solidarności



W TV Niedziela o budowaniu chrześcijańskiej solidarności w Europie i świecie mówi Antonio Gaspari dyrektor Międzynarodowej Agencji Prasowej "Zenit".

Wywiad w TV Niedziela

(fot. Bożena Sztajner/Niedziela)






piątek, 1 lutego 2013

Znak sprzeciwu. Kościół

„Wielki znak sprzeciwu. Kościół” – to tytuł zbioru felietonów ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”. To również temat spotkania, które odbyło się wieczorem 21 stycznia w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie w ramach cyklu spotkań z kulturą.

Relacja prasowa

Materiał Tv Niedziela 

Portale społecznościowe (2)

Portale społecznościowe, Internet to wielkie wyzwanie na dzisiaj. Pokolenie młodych naszych czasów to pokolenie Internetu.

Materiał TV "Niedziela"

„Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji"



Orędzie Papieża Benedykta XVI na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Drodzy Bracia i Siostry,
przed Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu 2013 r. pragnę wam zaproponować kilka myśli na temat pewnego zjawiska, które ma coraz większe znaczenie, jeśli chodzi o sposób, w jaki dzisiaj ludzie komunikują się ze sobą. Chciałbym rozważyć rozwój cyfrowych sieci społecznościowych, które sprzyjają tworzeniu się nowej "agory" - otwartej przestrzeni publicznej, w której ludzie dzielą się swoimi pomysłami, informacjami, opiniami i gdzie mogą również powstawać nowe więzi i formy wspólnoty.

wtorek, 15 stycznia 2013

Twitter teologia

Antonio Spadaro ,włoski jezuita, autor książki "Cyberteologia" wydał kolejną publikację "Twitter Theology". Mówiąc o przestrzeni internetu jako miejscu relacji, o. Spadaro wskazuje na konieczność obecności Kościoła w sieci. Bowiem, jak zauważa o. Spadaro, część życia ludzkiego dzisiaj realizuje się w sieci, stąd ważna jest obecność Kościoła w sieci.

Twitter Theology

wtorek, 8 stycznia 2013

Wychowanie do mediów. Mój felieton


„U progu nowej ery zakres wzajemnego komunikowania się ludzi znacznie się poszerza, co bardzo głęboko oddziałuje na kulturę w całym świecie. Przełomowe zmiany w dziedzinie techniki stanowią tylko jeden z aspektów tego zjawiska. Nie ma dziś takiego miejsca, w którym nie daje się odczuć wpływ środków przekazu na postawy religijne i moralne, na systemy polityczne i społeczne czy na wychowanie.”, czytamy w punkcie pierwszym Instrukcji duszpasterskiej o przekazie społecznym „Aetatis novae” Papieskiej Rady do Spraw Środków Społecznego Przekazu z 1992 r. Dokument ten podkreśla również, że „obok metod tradycyjnych, jak świadectwo życia, nauka religii, kontakt osobisty, pobożność ludowa, liturgia i inne obrzędy, bardzo ważnym środkiem ewangelizacji i katechezy stały się obecnie środki przekazu. Istotnie, Kościół byłby winny przed swoim Panem, gdyby nie używał tych potężnych pomocy, które ludzki umysł coraz bardziej usprawnia i doskonali . Środki społecznego przekazu mogą i powinny być narzędziami w służbie prowadzonej przez Kościół reewangelizacji i nowej ewangelizacji współczesnego świata. W myśl słusznej, starej zasady: „widzieć, oceniać, działać”, należy wykorzystać w ewangelizacji audiowizualne możliwości środków przekazu.

sobota, 5 stycznia 2013

Ewangelizacja i media

Słowo i milczenie. Nauczyć się komunikowania znaczy zdobyć umiejętność słuchania, kontemplacji, a nie tylko mówienia. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy pracują na polu ewangelizacji: zarówno milczenie, jak i słowo są istotnymi i nieodłącznymi elementami działań podejmowanych przez Kościół w dziedzinie środków przekazu, by na nowo głosić Chrystusa we współczesnym świecie.(Benedykt XVI, Orędzie na XLVI Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2012 r.)

środa, 2 stycznia 2013

Odpowiedzialność i mass media




Szczególne obowiązki ciążą na wszystkich odbiorcach: czytelnikach, widzach i słuchaczach, którzy przekazywane tymi środkami programy odbierają z osobistego i dobrowolnego wyboru. Właściwy bowiem wybór wymaga, by pełnego poparcia udzielali oni temu wszystkiemu, co wyróżnia się wartościami moralnymi, naukowymi i artystycznymi, a unikali tego, co byłoby dla nich przyczyną i okazją szkody duchowej albo mogłoby innych przez zły przykład narazić na niebezpieczeństwo, lub co stwarzałoby trudności programom dobrym, a sprzyjało złym; a dzieje się to często przez płacenie przedsiębiorcom, którzy środków tych używają wyłącznie ze względów natury ekonomicznej.(Inter mirifica, n. 9)